23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Förvärvat bolag ny division inom Coloplast

I början av februari 2022 stod det klart att danska Coloplast förvärvat svenska Atos Medical. Plastforum har pratat med Sara Kristoffersson från Atos Medical som rätar ut ett och annat frågetecken.

Året är 1986 när bröderna Gert och Jan-Ove Persson grundar medicinteknikföretaget Atos Medical. Företaget och dess produktion väljer de att förlägga till Hörby i Skåne. Samma lilla ort i vilken Gert, och hans dåvarande fru Mai Persson, 15 år tidigare etablerat Medical Rubber AB.

Från 1986 och framåt frodades det lilla familjeägda företaget och blev till ett internationellt företag med dotterbolag så väl ute i Europa som Nordamerika. 2011 förvärvades det av det svenska riskkapitalbolaget EQT Atos Medical. Under dess ägo hann bolaget nära nog att fördubblats i storlek innan 2016 det såldes vidare till det franska riskkapitalbolaget PAI Partners (idag PAI Europe).

BREAKING
{{ article.headline }}
0.163