23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Albis systerbolag får ny vd

Jens Kaatze har nyligen tagit över rollen som vd för Wipag. 
Annons

Företaget, ingår i familjeägda Otto Krahn Group tillsammans med Albis, och är specialiserat på tillverkning av plastkompound samt implementering av individuella återvinningshanteringskoncept.  

-En av megatrenderna i vår bransch är en fungerande cirkulär ekonomi, som jag som familjefader ser det som en utmaning för samhället som helhet. På väg mot en mer hållbar framtid och minskade koldioxidutsläpp kommer plast att göra ett betydande bidrag, säger Jens Kaatze.  

Annons

Med hjälp av innovativ återvinningsteknik bearbetar Wipag plastavfall och återanvänder det sedan som värdefulla material i produkter från välkända märkestillverkare. Den högteknologiska, lättviktskompounden "WIC", tillverkad av sekundär kolfiber, är bland annat en del av tillverkarens hållbara portfölj.  

Annons
Annons
Annons
Annons
På nytt jobb Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|