23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Innovativ mät- och styrteknik

I hall A6, monter 6110 presenterar Sikora AG ett axplock av sina mät- och styrtekniker för rör-, slang- och rörindustrin samt online- och offline-system för inspektion, sortering och analys av plastgranulat
Annons

Inom området inspektion och sortering av plastgranulat finns företagets Purity Scanner Advanced på plats för att demonstrera hur systemet på ett unikt sätt med hjälp av röntgen och tre optiska kameror kan detektera metallinneslutningarna i råvaran från en storlek ner till 50 µm.

Annons

På plats finns även Centerwave 6000, en enhet som med hög precision mäter exakt diameter, ovalitet, väggtjocklek, inre profil på rör och slang. Mätmetoden kräver inga kopplingsmedia eller kalibrering och är fri från påverkan av temperatur eller plastmaterial. 

Annons
Annons
Annons
Annons
Fakuma 2024 Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web03