23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Slitstarka självskärande gänginsatser

Norelem, leverantör av standardkomponenter, erbjuder en serie nya, högpresterande, robusta och slitstarka självskärande gänginsatser.
Annons

De är idealiska för många olika tillämpningar som metall- och plastbearbetningsindustrin samt hantverksbranschen. Gänginsatserna kan skära sin egen passande gänga när de skruvas med lättmetaller och plast, medan andra gänginsatser behöver en förgjuten gänga.

Annons

Dess viktigaste fördel är att de bildar en elastisk förbindelse med basmaterialet och ger en hög utdragbar hållfasthet. Detta innebär att de erbjuder bättre motstånd mot att dras ut ur basmaterialet när gängade kopplingar lossas. De självskärande versionerna finns att få med gängstorlekar från M3 till M16.

Annons

Gänginsatserna tillverkas antingen av härdat stål (trevärt gult passiverat) eller rostfritt stål och kan användas tillsammans med många material. Vid sidan av de är stabila och har en långvarig slitstyrka är de korrosionsbeständiga och utformade för att tåla tuffa arbetsmiljöer.

Annons
Annons
Annons
Tekniknytt Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|