23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Veckans konkurser – vecka 22

Senaste konkurserna bland företag med koppling till plastindustrin.
Inxide

Trollhättan

Org.nummer 556875-9517

Konkurs inledd 2019-05-29

Inxide är en leverantör av avancerade kompositlösningar och grundades 2012. Bolaget är sprunget ur EPFL, École Polytechnique Fédérale de Lausanne, i Schweiz.

Sedan Inxide förlorade sin huvudägare har företaget försökt att finna nya investerare som skulle kunna stötta företaget fram tills dess att det står på egna ben. Detta har man inte lyckats med.

-För att skydda personalen så blev vi till slut tvungna att begära företaget i konkurs, säger Andreas Ljungberg, vd för Inxide AB, till Plastforum.

-Jag hoppas att det finns en möjlighet för såväl personalen och företagets tekniker att fortleva på något sätt så att det går att få fram de produkter som företaget har i produktion och även realisera de som företaget har i sina planer.

Läs artikeln "På tröskeln in i nästa rum" från Plastforum, november 2018.

https://www.plastnet.se/article/view/632665/pa_troskeln_in_i_nasta_rum
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125