23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Miljoninvesterar i global produktion

Expanderar vid fyra produktionsenheter och ökar fokus på film med flera skikt.

Covestro stärker sin närvaro i världen genom att öka kapaciteten vid fyra produktionsanläggningar runt om i världen. Investeringen är mer än 100 miljoner euro, motsvarande 1094 miljoner kronor.

De fyra enheterna är fabrikerna i Map Ta Phut i Thailand, Guangzhou i Kina, Massachusetts i USA och Dormagen söder om Düsseldorf i Tyskland. 

Avsikten med expansionen är att stärka sitt fokus på produktionen av flerskiktsfilmer, som de levererar bland annat mot bland annat medicinteknisk industri, bilindustrin, för tillverkning av plastkort och mer. 

De första utbyggnationerna kommer att påbörjas under första halvåret 2019. Samtliga fabriker väntas vara färdigbyggda i slutet av 2020, skriver Covestro i ett pressmeddelande. 

Covestro producerar teknisk film, främst av polykarbonat och termoplastisk polyuretan (TPU). 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125