23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Sverige köper färre plastverktyg från Tyskland

I en rapport från VDMA...
Annons

det tyska ingenjörsförbundet för precisionsverktyg, framgår det att Tyskland sedan 2010, årligen ökat sin försäljning av precisionsverktyg till den svenska verkstadsindustrin. En minskning har dock registrerats gällande verktyg för formsprutning och formpressning av plast och gummi.   

Annons

Sverige ligger på 18:e plats gällande de viktigaste marknaderna för tyska tillverkare av precisionsverktyg, enligt statistik från VDMA. Sammantaget exporterades verktyg till ett värde av knappt 120 miljoner euro till Sverige förra året. 

Annons

Den tyska verktygsexporten till Sverige har ökat kontinuerligt sedan 2010. En ökning med tre procent registrerades även förra året.  

Utveckling berodde på den fortsatta efterfrågan av pressverktyg. Enligt Marcus Heseding, vd för VDMA, ökade leveranserna till Sverige inom nio av de tio viktigaste exportprodukterna.  

Annons

Undantaget är verktyg för formsprutning och formpressning av plast och gummi. Här registrerades en rejäl minskning från 8,620 miljoner euro (2016) till 5,160 miljoner euro (2017).  

Annons

Konferensen, arrangerades av Messe Stuttgart GmbH hölls i samband med Elmia Produktionsmässorna

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02