23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Investeringsbeslut tas senast mars 2018

Annons

I februari tidigare i år meddelade Asahi Kasei och China National Bluestar att de undertecknat en överenskommelse om ett gemensamt samriskbolag.

I det gemensamma bolaget ska parterna integrera sin produktion och försäljning av modifierad polyfenyleneter (mPPE), intermediära material 2,6-xylenol och polyphenyleneter (PPE) i Kina. Då affären nu godkänts har tillverkning och försäljning etablerats i Nantong, Jiangsu, Kina.

Annons

Parterna hävdar att Bluestars teknik för 2,6-xylenol och PPE tillsammans med Asahi Kasei:s mPPE-komprimeringsteknik och applikationsutvecklingsförmåga kommer att underlätta ytterligare expansion på den kinesiska marknaden.

Annons

Parterna har därför börjat planera för konstruktionen av en ny tillverkningsanläggning för 2,6-xylenol, PPE och mPPE samt inlett en  detaljerad utvärdering av ekonomin i den gemensamma verksamheten med inriktning på ett slutligt investeringsbeslut senast mars 2018.

Annons

Ambitionen är att inom ramen för samriskbolaget (Bluestar 50,01% Asahi Kasei 49,99%) tillverka 30.000 årston 2,6-xylenol och PPE samt 20.000 årston mPPE.

Annons
Annons

Källa: Asahi Kasei

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.172|