23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Kartläggning av farliga ämnen

Under hösten ska Kemikalieinspektionen, kartlägga om det finns farliga kemikalier i material som är vanliga i konsumentvaror - ämnen som ännu inte är begränsade inom EU.
Annons

Bland annat ska myndigheten med hjälp av konsultföretag undersöka innehållet i silikon- och andra gummimaterial.

Syftet är att genom kartläggningarna öka kunskapen om innehållet i vanliga material, samt identifiera om det finns kemikalier som idag inte regleras i lagstiftningen men som skulle behöva åtgärdas.

Annons

Fem kartläggningsprojekt kommer att genomföras. Utöver kartläggningen av kemikalier i gummi och silikon ska myndigheten titta på: Mikroplast i kemiska produkter, kemikalier i papper och pappmaterial,

Annons

kemikalier i intimhygienprodukter samt kemikaliekrav i miljömärkning.

Granskningen kommer att vara inriktad på varor och produkter som är tillgängliga för konsumenter. Uppdraget ska delredovisas till regeringen i september 2018 och slutredovisas i december 2020.

Annons
Annons
Annons

Källa: Kemikalieinspektionen

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.064|