23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Tillväxtkurvan planar ut

Utnyttjandet av produktionskapacitet och efterfrågan på arbetskraft har ökat på bred front, hos svenska industriföretag, under andra kvartalet.
Annons

Ordertillväxten har däremot på flera håll mattats av efter den kraftiga uppgången under början av året, skriver Teknikföretagen i sin konjunkturbarometer för årets andra kvartal.

– Konjunkturläget har fortsatt att förbättrats under andra kvartalet, men ordertillväxten indikerar att styrkan i uppgången sammantaget kan komma att mattas av något framöver säger Anders Rune, chefekonom vid Teknikföretagen.

Annons

Enligt Rune så visar fordonsindustrin på en mer dämpad ordertillväxt. Detsamma gäller för leverantörer till bygg- och anläggningsindustrin. Maskinindustrin med sina leverantörer visar å andra sidan fler tecken på en tilltagande tillväxten.

Annons

Teknikföretagens slutsatsen är således att vi bör kunna se fram emot en fortsatt förbättrad konjunktur om än inte i lika snabb takt.

Annons
Annons
Annons

Källa: Teknikföretagen

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.187|