Företaget ska bygga ett nytt trevåningshus i Juelsminde, som ska stå klart i slutet av 2017. En stor och fortfarande växande del i det globala företaget är emulgeringsmedel och stabilisatorer för livsmedelsindustrin, men emulgeringsmedel och andra funktionella ingredienser för plastproduktion är ett annat växande segment för företaget.
AnnonsMed ett nytt laboratorium dedikerat för utveckling av tillsatser mot plastindustrin vill företaget att det segmentet ska växa än mer.
- Vi har beslutat att gå all-in på plastområdet, säger Birger Brix, vd och koncernchef för holdingbolaget Palsgaard, vilket omfattar emulgeringsverksamheten Palsgaard A/S
AnnonsLaboratoriet kommer att möbleras med små formsprutningsmaskiner, testutrustning för att mäta exempelvis pigmentinnehåll i plastprodukter samt små miniatyrlinjer som kan imitera framställning av exempel vita wraps.
AnnonsFrån vänster: Birger Brix, koncernchef för holdingbolaget Palsgaard och Jakob Thøisen, vd för Palsgaard A/S. Foto: Jakob Lerche/Palsgaard Annons Annons