... förvärvat verksamheten i Por-Pac. Verksamheten passar väl in i Bewi som förvärvar Por-Pac.
Bewi tillverkar plastprodukter för förpacknings- och byggbranschen. Produktionen sker i 16 fabriker utspridda i Norge, Sverige, Danmark och Finland. Koncernen är en stor producent av förpackningar i EPS och EPE/EPP för livsmedelsindustrin och verkstadsindustrin samt EPS-isolering inom byggbranschen.
Por-Pac tillverkar och marknadsför transportförpackningar och tekniskt formgods i cellplast och verkar främst som underleverantör till tillverknings- och fordonsindustrin. Produktionen sker vid två fabriker, en i Lindesberg och en i Skara, som tillsammans sysselsätter ca 70 anställda.
Så sent som i förra veckan meddelade konkursförvaltaren, Advokatbyrån Lindahl, att man fått in flera förfrågningar på Por-Pac, sedan cellplastföretaget försattes i konkurs i slutet av februari.
Tillverkningen såväl vid företagets enhet i Lindesberg som den i Skara har hela tiden varit i full produktion. Konkursförvaltaren sa under förra veckan att det redan då fått in förfrågningar från spekulanter i både Sverige och från utlandet.