23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Efterlängtade utbildningar för plastindustrin

Polymercentrum har tecknat avtal med Arbetsförmedlingen gällande arbetsmarknadsutbildningar för plastindustrin.
Annons

Anders Sjögren, vd för kompetenscentrat Polymercentrum säger till Plastforum att avtalet sträcker sig under två år, med möjlighet till förlängning på ytterligare 2 år.

Den första utbildningen tar fart den 19 april och är en maskinställarutbildning för formsprutare. Utbildningen är på 26 veckor där varje vecka är fördelad på två dagars teori och tre dagars praktik. Sjögren uppskattar att den utbildning som påbörjas i april kommer att ha cirka 15 deltagare.

Annons

I dagsläget kommer ett tiotal företag i regionen Gislaved, Anderstorp, Gnosjö och Värnamo att hålla med praktikplatser.

Den teoretiska utbildningen kommer att hållas på Plast Inject i Anderstorp. Företaget har utöver ett konferensrum även ställt en formsprutningsmaskin till utbildningens förfogande. Stebro Plast AB i Broaryd har även det ställt en formsprutningsmaskin till utbildningens förfogande.

Annons

Den 26 veckor långa utbildningens teoretiska lektioner inrymmer process- och materialkunskap, utbildning i produktionsutrustning, underhåll och lite kring hälsa, miljö och säkerhet.

Annons

Hösten 2016 drar Polymercentrum även igång en operatörsutbildning för formsprutande företag, på 13 veckor.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04