23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

IKEM får utökat bidrag för branschspecifikt kompetenslyft

Branschorganisationen Ikem har beviljats ytterligare statsbidrag för utveckling av branschspecifik yrkesvalidering av operatörer.
Annons

Tillsammans med sina medlemsföretag, Livsmedelsföretagen, IF Metall och Livsmedelsarbetareförbundet pågår sedan 2015 ett arbete inom Ikem gällande framtagningen av en ny valideringsmodell som syftar till att klarlägga vilken kompetens som erfordras för att arbeta som processoperatör inom industrin.

Annons

Greta Hjortzberg, ansvarig för kompetensförsörjning på Ikem säger ett pressmeddelande att kompetensnivåbestämning och försörjning av processoperatörer inom kemi- och plastindustrin, är en prioriterad fråga inom Ikem.

Annons

Modellen för validering av processoperatörer är en fortsättning på den industrigemensamma Industriteknik Bas, som branschorganisationens medlemsföretag varit delaktiga i att ta fram. /Ikem

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|