23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Huhtamaki investerar i ökad kapacitet

Förpackningsjätten Huhtamaki planerar att öka kapaciteten vid sin fabrik i Lurgan, Nordirland med en investering på cirka fem miljoner pund.

Det finska företagets anläggning i Lurgan bedriver tillverkning av formade fiberförpackningsprodukter som äggkartonger, tråg och cup-behållare.

Det som föranleder kapacitetsutbyggnaden är den växande efterfrågan på ägg i Storbritannien, skriver prw.com

-Med denna nya, state-of-the-art utrustning investerar vi för framtida tillväxt, och för betjäna våra kunder bättre, säger Petr Domän interims vice vd för affärsområde formade fiberförpackningar.

Nyligen meddelade företaget att det har för avsikt att investera cirka sju miljoner pund vid Gosportenheten gällande en utvidgning av tillverkning och lager.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03