De nya ägarna är sedan tidigare anställda i bolaget; Göran Lidholm, Johan Åberg och Magnus Andersson. Plastforum har träffat Göran Lidholm som berättar att bolagsnamnet kommer att leva kvar. Däremot så kommer bolaget att styras upp och omstruktureras.
-Vårt mål är att vi ska bli en av de ledande aktörerna inom området distributionen av industriella plasthalvfabrikat igen, säger Göran Lidholm, företagets nye vd, marknads- och försäljningschef.
Vid sidan av att vara distributör av halvfabrikat i form av skivor och stänger i olika termoplaster, mjuk PVC och lite härdplaster, erbjuder företaget sedan länge även bearbetning. Lidholm berättar att företaget har en bearbetningsenhet i Estland. Vid enheten i Estland tillverkar företaget även en hel del prototyper.
Därutöver lägger Jan O. Mattsson ut arbete till olika samarbetspartners i Sverige, Tyskland, Kina med flera länder.