23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Proto Labs kompletterar med AM mot Europa

Amerikanska företaget Proto Labs kompletterar sin tjänsteportfölj med additiv tillverkning av såväl plast som metall mot den europeiska marknaden. Företaget arbetar sedan tidigare med nordiska kunder.

Proto Labs arbetar sedan länge med CNC-bearbetning och formsprutning för tillverkning av prototyper. Nu breddar företaget sina tjänster för att bli en fullservicebyrå med möjlighet att kunna erbjuda prototyper och produktion i små serier inom ett bredare spektrum av tillverkningstekniker.

Företaget var ett av de utställande företagen på Euromold 2015. Vid ett samtal med Plastforum sa en av medarbetarna att företaget sedan länge gör business i Norden, men med vilka företag ville han hålla hemligt.

-Vi är glada över att kunna lansera vår nya additiva tillverkningsservice i Europa, sa John Tumelty, vd på Proto Labs Ltd.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125