Anläggningen, på 10.000 kvadratmeter, vilken framförallt ska serva den starkt framväxande indiska marknaden, stod klar under andra kvartalet i år.
Fabriken ligger i Chinnavedampatien fyra kilometer bortom den fabrik som företaget har där idag och åtta kilometer från Mold-Masters huvudkontor i Saibaba Colony.
Enligt Milacron, kommer anläggningen främst att tillverka varmkanalsystem för fordonsindustrin och stora delar.
Systemet, Fusion, är konstruerat i Europa, och är framtaget för fordonsindustrin och medelstora till stora delar formningstillämpningar, skriver Milacron i ett pressmeddelande i vilket det även framgår att systemet kommer att visas i Milacrons monter på Fakuma 2015 den 13-17 oktober. /Plastics News