23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

En av Danmarks största formsprutor finns hos AVK

AVK Plast A/S har investerat i en formsprutningsmaskin med låstryck på 2700 ton, vilket är en av de största på den danska marknaden i dagsläget.

Företaget tog beslut om investeringen under 2014. Nu är den 20 meter långa och sex meter breda maskinen av märket Engel på plats. Maskinen har ett låstryck på 2700 ton och kan producera produkter med en vikt på mellan 35 och 50 kilo beroende på material.

Maskinen är utrustad med en sexaxlig robot som säkerställer en helautomatisk produktion. Företaget planerar även att investera i det tillhörande energisparande system EcoDrive.

- Vi har gjort investeringen för att möta en betydande ökning av intresset från våra nationella och internationella kunder för produktion av stora objekt, ett området som AVK Plast har specialiserat sig genom många år, säger företagets vd Henrik Lund-Olesen. /Plastindustrien Danmark

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web01