23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Hexpol i ännu ett förvärv innan årets slut

Svenska polymerkoncernen Hexpol AB har köpt den amerikanska tillverkaren av gummiblandningar, Portage Precision Polymers.

Det amerikanska bolaget har två tillverkningsenheter i Ohio (Ravenna och Mogadore), USA, som redovisade en omsättning på 29 miljoner dollar 2013. Företagets anläggning i Ravenna, ingår inte i transaktionen. Den verksamheten kommer istället att överföras till andra anläggningar inom koncernen, skriver företaget i ett pressmeddelande.

Tracy Garrison, vd för Hexpol Compounding NAFTA, säger i ett uttalande att förvärvet är ett mycket bra komplement till bolaget i USA då det breddar och stärker Hexpols närvaro i USA med gummiblandningar.

-Portage Precision har också en blandningsenhet för silikongummi i Mogadore, Ohio, vilken kompletterar och utökar vår befintliga produktportfölj, säger han.

-Förvärvet är ytterligare steg i att expandera och stärka koncernens kärnverksamhet, säger Georg Brunstam, vd och koncernchef.

Förvärvspriset uppgår till cirka 13,2 miljoner dollar. Verksamheten konsolideras från december 2014.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|