23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Investerer 100 miljoner dollar i fond för 3D-printing

Autodesk ska investera upp till 100 miljoner dollar i företag som arbetar med 3D-printing under de kommande åren.

Investeringsfonden, Spark Investment Fund, kommer att drivas inifrån Autodesk. Fornden uppges vara den första i sitt slag som riktar sig specifikt mot branschen för 3D-printing.

Fonden kommer att investera i entreprenörer, startups och forskare som flyttar fram gränserna för 3D-printing-teknik och som snabbar på den nya industriella revolutionen.

Tidigare i år presenterade Autodesk ”Spark”, en öppen och kostnadsfri mjukvaruplattform för 3D-printing som kommer koppla ihop digital information med 3D-skrivare på ett nytt sätt. Mjukvaruplattformen kommer att kunna kopplas till vilken 3D-hårdvara som helst och är materialoberoende, skriver Autodesk i ett pressmeddelande.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web03