I rapporten skriver Sinf att det trots en relativt bra konjunktur, inte riktigt vill släppa för underleverantörerna. Anders Ekdahl, vd för Sinf tror att osäkerhet på exportmarknader och det kommande riksdagsvalet kan vara orsaker till det avvaktande läget.
Föregående kvartal trodde 67 procent av underleverantörerna på en fortsatt positiv konjunkturutveckling under hela 2014 - nu är motsvarande andel 59 procent. Andelen företag som angivit ökad lönsamhet har sjunkit från 46 procent till 35 procent det senaste kvartalet.
Svag lönsamhet, bristande försäljningskapacitet och bristande tillgång på kompetent personal anges som tillväxthämmande faktorer. Dessutom är det oklara parlamentariska läget en orosfaktor, skriver Ekdahl i ett pressmeddelande.