23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Italienska maskiner ökar på exportmarknaden

Den italienska branschorganisationen plast och gummibearbetningsutrustning, Assocomaplast, rapporterar om en ökad export av maskiner med närmare nio procent för årets tre första månader jämfört med motsvarande period i fjol.

Föreningen meddelar att de mest signifikanta maskinkategorierna, extruderingsmaskiner och formblåsningsmaskiner, visade särskilt stark tillväxt.





Enligt branschorganisationen var tillväxten tvåsiffrig i vissa nyckelländer, särskilt exporten till Kina bidrog starkt till den totala ökningen. Andra positiva där försäljningen ökade vad länder som Tjeckien, Mexiko, USA, Ryssland och Turkiet.





Däremot backade försäljningen av maskiner i Brasilien medan den höll i sig i likhet med motsvarande period i fjol i Indien.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.119