23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Perstorp bygger ut sin kaprolaktonverksamhet

Perstorpkoncernen har fördubblat sin produktionskapacitet gällande kaprolakton från 2011 och framåt. Tidigare i år togs en ny pilotanläggning i drift.
Annons

Koncernen har investerat i ny kapacitet och produktutvecklingsresurser för varumärket Capa, kaprolakton inklusive monomer, polyoler och termoplaster.

Investeringarna kommer att vara särskilt fördelaktigt för den nordamerikanska polyuretanmarknaden, skriver företaget i ett pressmeddelande.

Annons

Till följd av den nya pilotanläggningen kommer kunderna att kunna erbjudas utvecklingsprover från 200 till 800 kilo från den nya anläggningen.

Annons

Plastforum har sökt Perstorp för svar på var anläggningen ska placeras och vilka investeringskostnader som företaget gjort.

Annons

Företagets kommunikationschef svarar att anläggningen ligger i Warrington, England, men ger inget svar beträffande investeringskostnaderna.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web03