– Vi hade tidigare tre olika detaljer som vi dubbelsprutade. Det är inga stora serier så lösningen var tvungen att vara flexibel. Animex hittade en lösning och lämnade ett fast pris vilket även innefattade garanti på funktion, säger Limacs VD Lars Jacobsson, i ett pressmeddelande från Animex.
Företaget ville dels vill få bort ett monotont arbetsmoment men även möta risken med att förlora jobben till lågkostnadsländer.
– Vi valde att investera 1.5 miljoner kronor i en produktionscell med en sexaxlig robot. I och med att roboten kan köras obemannat har vi kunnat fördubbla vår kapacitet, säger Lars Jacobsson till Plastforum.
Hel nyligen installerade företaget tillika en xyz-robot från Wemo. En portalrobot som bidrar till en ökad automatisering även den.