23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Går från Ni-butadien till Nd-butadien

Styron, tillverkare av såväl plast-, latex- och gummimaterial meddelar att företaget ska konvertera sin produktion av nickel butadiengummi (Ni-BR) till neodymium butadiengummi (Nd-BR) vid sin anläggning i Tyskland.

En starkt bidragande anledning till transformeringen är att företaget vill möta den ökande globala efterfrågan på miljövänliga däck.

Styron har inte haft anläggningen i sin ägo mer än några månader. Så sent som i februari i år meddelade företaget att det slutit avtal med materialleverantör JSR om att att förvärva dess produktionskapacitet i tyska Schkopau, vilket fördubbling Styron kapacitet i ett svep, rapporterar Plastics and Rubber Asia.

Konverteringen av produktionslinjen tar fart i år och beräknas vara slutförd under fjärde kvartalet 2015.

Nd-BR är ett syntetiskt gummimaterial som framförallt används vid tillverkning av däck med även i rad andra applikationer som industrigummikomponenter och polymermodifieringar.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|