23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Miljöanpassade flamskydd på JEC

På JEC-mässan i Paris i mars kommer Clariant att presentera ett program av högeffektiva och halogenfria flamskydd, som inriktar sig bland annat på kompositprodukter inom transport- och byggsektorn.

Publika transporter och byggnader av olika slag inom offentlig miljö styrs av ett strikt regelverk när det gäller brandskydd, inte minst när då produkterna är tillverkade av plaster.

För att möta dessa stränga krav på ett miljöriktigt sätt presenterar Clariant sina nya Exolit OP- och Exolit AP-serie av fosfinatbaserade flamskydd helt utan halogener. Från början var flamskyddstillsatserna avsedda för el- och elektronikprodukter i krävande miljöer, där termisk stabilitet är ett avgörande villkor.

Nu har man alltså breddat användningen ytterligare till transportsektorn i form av exempelvis tågslipers och flygplansprodukter av olika slag, tillverkade av termoplaster eller härdplastkomposit.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.067|