23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Elasto-syster utökar sin TPE-kapacitet

Tyska Müller Kunststoffe, systerbolag till svenska Elasto planerar för på att utöka kapaciteten med ytterligare kompounderingslinjer för tillverkning av TPE.

Den nya linjen beräknas tas i drift under första kvartalet 2014 och kommer att öka produktionen av termoplastiska elaster med cirka 4.800 ton per år, vilket innebär att kapaciteten i Hexpols affärsområde TPE Compounding, som även omfattar Elasto i Sverige, Storbritannien och Kina, ökar till mer än 65.000 årston.

Linjen kommer att vara dedikerad koncernens Lifoflex (halogena flamskyddande TPE-kompound) och Dryflex (SEB och SEBS-kompound). TPE-blandningar.

I den planerade investeringen ingår förutom den nya produktionslinjen en plan på ett tillbygge på 600 kvadratmeter för avdelningen Teknisk Service vid företagets anläggning i tyska Lichtenfels.

Tillbygget som beräknas vara färdigställt i september 2014, ska innehålla profil- och filmextruderingsmaskiner, formsprutningsmaskiner samt test - och analysutrustning för polymera material, skriver företaget i ett pressmeddelande.

Müller Kunststoffes anläggning i tyska Lichtenfels.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web02