Uppstart är planerad till slutet 2015. Anläggningen kommer att ha en produktionskapacitet på cirka 200,000 årston elastomerer mot den de asiatiska marknaderna.
Enligt ett pressmeddelande ska Versalis bidra med ingenjörskompetens, kommersiell kompetensutveckling och tekniskt stöd. Honam ska i sin tur bidra med råvara, operativt utrymme och befintliga byggnader.
AnnonsAvtalet som undertecknats av bolagens båda vd utgör grunden för skapandet av ett samriskföretag, vars mål är att stärka Versalis position på den globala marknaden, särskilt i Asien och Stillahavsområdet, rapporterar todaysplastics.com.
AnnonsDen senaste tiden har ENI-ägda, fd Polimeri Europa, Versalis även invigt ett nytt kontor i Shanghai samt ingått ett samriskbolag med petrokemiföretaget Petronas för utveckling och gemensamt utnyttjande av en produktionsanläggning i Malaysia. /plasticstoday.com
Annons