23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Dubbelsprutande varmkanaler

Nyligen lanserade Mold-Master på NPE-mässan i Chicago sin nya Iris-teknologi för dubbelsprutande varmkanalsystem.
Annons

Systemet som demonstreras ska tillverka skruvkorkar av HDPE med ett 3-6 % EVOH barriärskikt i centrum och tillverkningen sker i en mycket snabb process. Exakt dosering, ett kontrollerat smältaflöde och tryckkontroll sker med hjälp av den integrerade styrningen av de två smältaströmmarna.

Annons

En annan nyhet är Melt-Cube som är ett nytt linjärt sidointag. Det patentsökta systemet ger förbättrade betingelser vid IML och en snabbare process, mycket tack vare den extra temperaturstyrningszonen vid intaget.

Annons

Premiär var det också för den nya Vision-serien som vänder sig mot tillverkare av fordonsstrålkastare, för en ny styrning för sekventiella ventilintag och för den nya TempMaster M1 varmkanalstyrningen.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03