23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Den ritande roboten

Industrirobotar kan både monter och plocka, men också rita. Tack vare effektiv databehandling kan roboten bli något av en CAD-expert.

Geometric Reverse Engineering (GRE) innebär att man gör ritningar från en färdig produkt. Objektet placeras på ett vridbord och roboten samlar in ett mycket stort antal mätpunkter med hjälp av en laserscanner, varefter dessa punkter sammanställs.



Problemet är hur man skulle automatisera processen – det måste gå snabbt att hantera mätdata för att kunna skapa CAD-ritning från verkliga föremål. Lösningen är en ny algoritm som behandlar mätdata genom att jämföra robotens ställning och laserprofiler.



Upphovsmannen Mohamed Rahayem säger att rönen i hans doktorsavhandling bidrar till möjligheten att använda industrirobotar som mätinstrument.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.064