23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

3D-skrivare med två material

Objets senaste friformsmaskin Objet260Connex är en kompakt 3D-skrivare som kan skriva ut prototyper i olika materialtyper. Förfarandet bygger på en patenterad bläckstråleteknologi som Objet är helt ensamma om.

Maskinen kan köra ut två material samtidigt och dessa kan blandas i olika kombinationer för att skapa upp till 14 materialegenskaper på olika ställen i detaljen vid en och samma körning. Användaren kan välja bland 51 olika s.k. digitala basmaterial för att skapa de egenskaper som eftersträvas – från hårt till mjukt gummilikt material och i olika färger eller helt transparent.

Allt eftersom det handlar om en kommunikationsmodell eller en funktionell detalj. Företaget har nyligen lanserat ett nytt högpresterande ABS-liknande material, som uppvisar goda mekaniska egenskaper och hög temperaturtålighet.

Varje skikt som läggs på i denna additiva process är 16 mikron tjockt, vilket ger en yta med god upplösning. Byggvolymen är 260 x 260 x 200 millimeter. Maskinen är extremt kompakt och är avsedd att passa in i kontorsmiljö för snabba utskrifter under koncept- och konstruktionsarbetet.

Skrivaren öppnar nya möjligheter inom en rad olika områden. Exempelvis kan ett mobiltelefonskal tillverkas i ett enda steg, med styvt skal och mjuka tangenter. Likaså är den intressant för olika typer av medicintekniska produkter.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web02