23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Slagseghet med hög noggrannhet

En ny universell pendelslagprovare för test av slagseghet har lanserats av Instron. Denna modell Ceast 9050 har en stabil monolitisk ramstruktur av vibrationsdämpad gjutmetall, vilket ger ett mycket noggrant testförfarande.

Den patenterade hammaren är tillverkad i ett enda stycke och systemet identifierar själv vilken hammare som används för tillfället. Alla tillhörande data, som teststandard, slagenergi och hastighet laddas in från den integrerade databasen. Detta spar värdefull tid och minimerar risken för felkällor.

Utrustningen passar för test enligt såväl Charpy som Izod. Mätningen av hammarens vinkel sker med beröringsfri och därmed friktionsfri elektromagnetisk avkodare med en upplösning på 0,05 grader. Testintervall är 0,5 J till 50 J.

Istället för manuell hantering kan utrustningen förses med pneumatisk frisläppning av hammaren och ett bromssystem samt motoriserad återpositionering av hammaren.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094