23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Smältindex dygnet runt

Annons

Zwicks nya Xflow-serie av extrusionsplastometrar för bestämning av smältindex täcker de allra flesta applikationer, från manuella operationer till helautomatiska testsekvenser.

Istället för konventionell belastning med vikter så använder den nya Zwick Aflow en kontrollerad kraftstyrd belastning av pistongen, vilket automatiskt styr testbelastning i området 325 gram upp till 50 kilogram. På så sätt blir bestämningen av smältindex både snabbare och mer tillförlitlig. Testsekvensen eliminerar därmed operatörspåverkan helt.

Annons

Aflow är anpassad för dygnetrunttester och hög kapacitet, och har en pneumatiskt styrd rengöringsenhet för enkel och snabb rengöring. Tidigare måste de olika belastningsvikterna som en viss polymer behövde positioneras manuellt av operatören, vilket var en både riskfylld och ansträngande procedur. Zwicks nya modulsystemet löser detta med hjälp av en extra programstyrd enhet.

Annons

Den andra modellen Zwick Mflow är anpassad för ankomstkontroll.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web02