23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

En lysande idé

En av världens största tillverkare av extraljus, Hella, har valt ett elektriskt konduktivt plastkompound från A.Schulman för sina positionsljus. Kompounden, Schulatec TinCo 50, innehåller lödningar och kopparfibrer vilka bildar ett metalliskt nätverk.
Annons

Materialet har en 30-procentig ledningsförmåga mot stål vilket gör det bättre än konventionella konduktiva kompound, hävdar Schulman.

Lampan formsprutas i en trekomponentprocess. Först sprutas basplatta av ABS, därefter reflektorn av PMMA. De elektriska motståndsdioderna, LED och kontaktstiften införs sedan, varefter hela extraljuset formsprutas samman med hjälp av den metalliska kompounden TinCo 50.

Annons

Positionsljuskonceptet nominerades till SPE Automotive Award 2010 på grund av sin funktionella integration, automatisering och materialsammansättning.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web02