23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Borealis visar på fortsatt resultatökning

Under andra kvartalet 2010 redovisade polyolefin- och baskemikalietillverkaren Borealis en nettovinst på 92 miljoner euro. Detta innebär att koncernen visat en nettovinst på 146 miljoner euro hittills i år, vilket är mångdubbelt bättre än vid motsvarande period i fjol då koncernen gjorde en nettoförlust på 21 euro miljoner.

Koncernens baskemikalieverksamhet visade även de bättre försäljningsvolymer och lönsamhet jämfört med motsvarande period i fjol.
Under året har koncernen utökat sin polyolefinverksamhet med
ytterligare 350.000 ton i Stenungsund. En annan viktig milstolpe är
byggnationen av en ny etenkracker samt en polyetenanläggning vid
Borouge i Abu Dhabi.



Borealis koncernchef Mark Garett.






I halvårsredovisning framgår att nettovinsten på 92 miljoner euro, för kvartal två, även är en förbättring jämfört med årets första kvartal då företaget redovisade en nettovinst på 54 miljoner euro under. Nettoskulden minskade under andra kvartalet till följd av högre marginaler. Skuldsättningsgraden ökade marginellt med en procent till 44 procent vilket är något högre än vid fjolårets avslut.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078