23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

ABB bygger plastkabelfabrik i USA

ABB ska bygga en ny fabrik i USA för tillverkning av plastisolerad kabel för högspänd kraftöverföring. Fabriken innebär en investering på cirka 90 miljoner dollar.

– Kablar spelar en nyckelroll för effektivisering och tillförlitlighet när det gäller kraftöverföring över långa avstånd, säger Peter Leupp, chef för ABB:s division Power Systems. Behovet av att uppgradera den existerande kraftinfrastrukturen i USA, för att sammanlänka nät och integrera mer förnybar energi i nätet, driver efterfrågan på kablar.
ABB har tillverkat plastisolerad kabel sedan början av 1970-talet. Företagets tillverkar bl a PEX-isolerade kablar (polyeten) för användning i högspänningsapplikationer upp till 500 kV (kilovolt), vilket ger möjligheter till energieffektiv kraftöverföring. ABB har levererat mer än 7200 km PEX-kabel för spänningsnivåer över 100 kV runt om i världen.

Den nya kabelfabriken kommer att tillverka landkabel för både växelströms- och likströmsapplikationer. ABB kommer att investera omkring 90 miljoner dollar i den nya fabriken, vilket förväntas innebära ungefär 100 nya arbetstillfällen. Urvalsprocessen för att bestämma placeringen av fabriken kommer att vara klar inom kort.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094