23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Recticel vill minska med 110 personer

Skumplasttillverkaren Recticel vill minska personalstyrkan inom sin fordonsverksamhet. Bolagets fabriker i Sverige, Finland och Norge berörs dock inte av nerdragningen.
Annons

Det är den belgiska fabriken i Wetteren som berörs av nerdragningen. Bolaget planerar att säga upp 110 av fabrikens 653 anställda. Orsaken uppges, enligt Recticel, vara ”förändringar” inom fordonsindustrin samt allmänt minskad efterfrågan på flexibla skumplaster.

Annons

Enligt uppgifter i tysk fackpress beror personalminskningen i första hand på att Mercedes-Benz krävt att de komponenter till interiören som Recticel tillverkar för C-klassmodellen i Belgien, från och med 2011 ska produceras vid en fabrik i Tyskland. Idag tillverkas dessa komponenter vid tre olika fabriker i Europa.

Annons

I Norden har Recticel verksamhet på sju platser: I Sverige i Gislaved och i Mönsterås, i Finland i Kouvola och i Rauma och i Norge i Øysand och Åndalsnes. Ingen av dessa verksamheter berörs dock av den planerade personalminskningen.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|