23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

BASF inför korttidsvecka

BASF kommer att införa korttidsvecka under de kommande månaderna för cirka 1 000 anställda i 20 fabriker i Ludwigshafen. Åtgärderna berör i första hand produktionsenheterna för pigment, petrokemi och oorganiska ämnen.
Annons

Merparten av de 1 000 anställda kommer att börja arbeta korttid i juni och juli, ett mindre antal kommer att följa efter i augusti och september.

Antalet arbetade timmar kommer att sänkas med mellan 20 till 100 procent och upp till fyra månader beroende på situationen i de olika anläggningarna.

Annons

Oberoende av arbetstidsförkortningen kommer de anställda att få en nettolön på cirka 90 procent, detta efter kompensation från den tyska regeringen samt en utfyllnad från BASF enligt villkoren i det kollektiva löneavtalet för den kemiska industrin. Ordinarie arbetstid kan införas när som helst om efterfrågan åter ökar.

Annons

Cirka 1 000 anställda i Ludwigshafen får arbeta korttidsvecka de kommande månaderna.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04