23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

USA kräver Trelleborg på 90 miljoner

Amerikanska justitiedepartementet har träffat överenskommelser med dotterbolag till Trelleborg i USA kring de konkurrensutredningarna avseende vissa typer av marina oljeslangar och marina fendrar som har pågått sedan 2007 respektive 2005.

LÄS ÄVEN

» Kraftiga böter för TrelleborgBötesbeloppet är i linje med de bedömningar som Trelleborg gjorde i samband med EU-kommissionens beslut i januari 2009. Överenskommelserna innebär att två berörda dotterbolag i koncernen ska betala ett sammanlagt bötesbelopp på motsvarande dryga 90 miljoner svenska kronor till myndigheterna i USA. Överenskommelserna ska fastställas av domstol.

Koncernens berörda franska dotterbolag har vidare betalat knappt 17 miljoner kronor i skadestånd till förfördelade kunder till följd av en förlikning för påstått otillåtet prissamarbete rörande marina oljeslangar.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094