23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Flamskydd redo för massproduktion

Nu testkörs PP Polymers nya fabrik för massproduktion av Paxymer, en ny generation flamskyddade material för polyolefiner. Fabriken invigs officiellt i februari och kommer att kunna leverera 2-4 ton granulat dagligen.

Den nya produktionsenheten är en dubbelskruvsextruder som kan producera 300-500 kg per timme beroende på material. Detta kan jämföras med PP Polymers lab-extruder som klarar 40 kg per timme. För att få en mycket exakt dosering har man valt gravimetrisk matning. Enheten kan också användas för specialmaterial för masterbatch eller kompoundering.
Fabriken finns i Vinsta, västra Stockholm, i närheten av PP Polymers övriga verksamhet.

Paxymer är ett halogen- och giftfritt alternativ till existerande flamskyddsmedel för polyolefinerna PP, PE och EVA. Swaraj Paul, som utvecklat Paxymer och är grundare och ägare av PP Polymer, säger i ett pressmeddelande att företaget efter fem års forskning och utveckling nu har en kraftfulla produktionsenhet på plats i ny fabrikslokal.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109