23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Konstruktions-Bakelit drar ner mer

Konstruktions-Bakelit i Örekelljunga lägger nu sitt tredje varsel på kort tid om personalminskning. Den här gången är det 25 anställda som varslats om uppsägning på grund av minskad orderingång.

– Ingen inom industrin kan svara på om det blir flera, men jag kan inte utesluta det, säger han i en kommentar till Helsingborgs Dagblad.
Konstruktions-Bakelit tillverkar i huvudsak formsprutade plastkomponenter till bilindustrin. Bolaget omsatte 2007 drygt 350 miljoner kronor.

Det är framför allt minskade beställningar från fordonsindustrin som gör att Konstruktions-Bakelit för tredje gången i höst varslar personal om uppsägning. Tidigare har 55 anställda sagts upp och nu varslas alltså ytterligare 25 personer. Det innebär att Konstruktions-Bakelit på kort tid har minskat sin personal från 320 anställda till 240. Bolagets VD Ulf Dofeldt kan heller inte utesluta att det blir fler nedskärningar:
BREAKING
{{ article.headline }}
0.089