23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Siljans Plast flyttas till Småland

Verksamheten vid Siljans Plast i Älvdalen ska flyttas till Rullpack i Reftele vid årsskiftet. Elva anställda arbetar vid Siljans Plast som producerar fryspåsar.
Annons

Det är överkapacitet och kraftigt stigande råvarukostnader som gör att tillverkningen av plastpåsar i Älvdalen flyttas till Reftele och systerföretaget Rullpack, som köpte Siljans Plast vid årsskiftet.

– Vi har haft överkapacitet i Älvdalen men planerade att få nya kunder och utöka verksamheten, säger Jan Månesköld, som är vd för båda bolagen, till Dalarnas Tidningar.

Annons

– Förhoppningen om nya kunder grusades dock. En av dem som kunde ha blivit en stor kund valde en producent i Kina.

Annons

Maskinerna vid Siljans Plast flyttas till Reftele vid årsskiftet. Jan Månesköld hoppas också att några av de anställda i Älvdalen flyttar med verksamheten till Reftele.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|