23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Autoliv lanserar ny bilratt

Autoliv har utvecklat en ny termoplastbaserad bilratt. Den nya ratten kommer att introduceras i Renaults nya Mégane som visas på bilutställningen i Paris.

Det nya materialet är, enligt Autoliv, miljövänligare och återanvändningsbart. Injektionsprocessen med termoplast ger en färdig produkt utan kanter som måste skäras bort, vilket bidrar till mindre materialavfall. Resultatet är en ratt med högre finish än en traditionell bilratt tillverkad av polyuretan.
En annan fördel är att tillverkningsprocessen är betydligt kortare.

Den nya plasten, som Autoliv bara uppger är en termoplast, ersätter polyuretan vid tillverkning av bilrattar. I tillverkingsprocessen placeras en magnesium- eller stålstruktur i injektionsformen. Termoplasten injiceras sedan under högt tryck i formen och bildar ett mjukt hölje runt stål- eller magnesium- kärnan.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.097