Samtidigt har andra handlare avvaktat men diskuterat ett pris på mellan 0,1 och 0,5 yuan, enligt Plastics News. China Plastics Processing Industry Association tror att användandet av plastpåsar kommer att minska med 40 procent efter att förbudet nu har införts.
Flera utländska kedjor, som Wal-Mart, Carrefour och Metro Group, har sedan tidigare tagit betalt för påsar. Vissa av Wal-Marts affärer har dessutom erbjudit nedbrytbara påsar för kött och fisk.
Det största problemet för att lagen ska efterlevas är torghandeln, och prissättningen på påsarna. Den priskänsliga torghandeln har än så länge, åtminstone i Peking där kontrollen är hårdare, satt ett pris på mellan 0,05 och 0,2 yuan per påse, motsvarande nästan samma värde i svenska kronor.