Jämfört med 2006 är skillnaden i koldioxidutsläpp 50 000 ton. Enligt Widlund inkluderar det även transport för insamlingen. En annan positiv aspekt med återvinningen är att den leder till minskad förbrukning av jungfrulig råvara.
Varje kilo stål som återvinns minskar koldioxidutsläppen med drygt ett kilo. För papper och plast minskar utsläppen med ett och ett halvt respektive två kilo per kilo. För aluminium är effekten så stor som 10 kilo per kilo.
Källa: Recyclingnet.se Totalt minskade återvinning av alla materialtyper koldioxidutsläppen med 260 000 ton. Mårten Widlund, vd för SITA Sverige, menar att sifforna talar sitt tydliga språk om att materialåtervinning gör stor skillnad och är positivt för miljön.