23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Termoelast för formblåsarna


Den nya familjen, Dynalloy OBC innefattas av sex kvaliteter som alla har en len yta, hög infärgningsförmåga, isotrop krymp och flytbarhetsegenskaper som lämpar sig för komplexa verktyg med långa flytvägar.
Den fem standardiserade formsprutningskvaliteterna utgörs av opaka och translucenta material i hårdheter från 60 Shore A ner till gelliknande 5 Shore A. Formblåsningskvaliteten har en hårdhet på 50 Shore A. Möjlighet finns att få denna som skräddarsydd kvalitet i såväl hårdare som mjukare kvaliteter om så önskas.
Merparten av de nya kvaliteterna lämpar sig bra för dubbelsprutning och översprutning tillsammans med polypropen.



GLS nya kvaliteter för formsprutning och formblåsning är globalt tillgängliga.






GLS Corporation har tagit fram en ny familj termoelaster, baserade på olefinblock copolymerer (OBC) från Dow Chemical Company. De nya formsprutnings- och formblåsningskvaliteterna kan fås i både standard och skräddarsydda varianter.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125