- Vi har varit djupt involverade i telekombranschen, men de senaste åren har vi svängt in på medical och då har frågan om renrumsproduktion dykt upp, säger Tomas Magnusson, vd på AMB.
- När Talent bestämde sig för att inte syssla med renrumsproduktion så passade det oss alldeles utmärkt, nu är vi mitt i fasen att bygga ett nytt renrum hos oss.
AMB drabbades av ekonomiska problem i och med telekombranschens nedgång och tvingades varsla personal. Men nu är man på banan igen enligt Magnusson.
- Nu börjar vi växa och har visat svarta siffror under ett halvårs tid. Det här är ett offensivt förvärv, dels får vi en ny teknik i huset och dels växer vi vidare inom medicinteknik där det finns intresserade kunder.
Utrustning, maskiner och lager flyttas till anläggningen kring årsskiftet. AMB tar också över ett antal av de kunder som Talents renrumsproduktion har haft.