Eastman säljer de PET-verksamheter som inte är integrerad i annan verksamhet, anledningen är att man vill förstärka rent ekonomiskt. Lasedas bud på fabriker i England och Nederländerna är värt motsvarande omkring 1,6 miljarder svenska kronor.
Gregory Nelson, ansvarig för Eastmans plastverksamhet säger i ett pressmeddelande att företaget ska genomföra flera åtgärder för att förbättra det ekonomiska läget, och att försäljningen av PET-verksamhet i periferin är ett sådant steg.
Efter att ha varit världsledande på marknaden för PET försökte Eastman redan 2001 göra sig av med delar av verksamheten. Men läget i världen efter terroristattackerna den 11 september sköt upp planerna.
Tidigare i år tog Laseda över fabriken i spanska San Roque från Eastman. Den andra köparen, Alfa, är en av Mexikos största företagsgrupper med verksamheter inom petrokemi, aluminium, fordonskomponenter, fryst mat och telekom.