23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Plastforum
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

NRC i Sandefjord lockade storpublik

Den nordiska gummikonferensen, NRC, lockade 123 personer till norska Sandefjord. Deltagarna, som var fler än vad arrangörerna hade räknat med, fick bland annat lyssna på Trelleborgs koncernchef Peter Nilssons föredrag om framtiden för Nordens största gummiproducent.
Annons

Enligt norska Plastforum underströk Peter Nilsson att Trelleborg, som tillhör världstoppen av ”non-tire” gummiproducenter, i framtiden ska rikta in sig på att leverera lösningar och inte bara produkter. Tätning, dämpning och skydd är områden där koncernen vill vara ledande.

Annons

Peter Nilsson sa också att man inte varit tillräckligt bra på innovationer men att det ska bli ett prioriterat område i framtiden. Mer omstruktureringar med både nedläggningar, uppköp och inrättande av forskningscentra för kärnverksamhet är troligen att vänta under de närmaste åren.

Annons

Bildtext: Trelleborgs koncernchef Peter Nilsson, som talade om koncernens framtid, tackas av moderatorn Torstein Sagen. Foto: Ragnar Brekke
Annons

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|